Island a vše o něm - informace pro cestovatele


OBLASTI ISLANDU:

+ Podrobnější informace o vybraných místech.
 

Kontakt:


 

 

Cesta na Island: Zájezdy | Ubytování | Letenky |
 


Cestování na Island

Na Island se dopravíte dlouze a možná složitě, ale prakticky jakkoliv. Podívat se na Island pro vás většinou bude znamenat poněkud větší investici než bývá například na dovolenou zvykem, ale samozřejmě to stojí za to. Na Island je z ČR relativně slušná nabídka zájezdů od cestovních kanceláří. Mnoho cestovatelů také volí stále populárnější způsob individuální dopravy s vlastním zařízením letenky, ubytování a dalších nezbytností. Na Island je možné se dopravit i vlastním automobilem přes trajekt, nejčastěji z Dánska se zastávkou na Faerských ostrovech. Při cestování na Island dbejte několika doporučení, které uvádíme níže.

Informace a doporučení pro cestovatele:
Počasí | Pojištění | Cestovní doklady | Dovážené zboží | Oblečení

Jak na Island a po Islandu cestovat?:
Vlastní doprava | Zájezdy | Letenky | Ubytování | Půjčovny autPočasí

Na Islandu zpravidla panuje drsnější počasí. Vzhledem k blízkosti k severnímu polárnímu kruhu na Islandu v letním období prakticky nezapadá slunce a v zimě naopak. Pokud cestujete v zimě, počítejte s větrným zimním počasím, kde si neužijete slunce (i to má ovšem svoji poetiku). V letním období teploty vzhledem k poloze Islandu také nejsou příliš letní a často prší. Pokud se vám povede na Islandu prožít týden bez deště, máte štěstí. Jinak jsou ale v létě teploty a počasí poměrně konstantní a nepříliš nízké. Pamatujte také na všudy přítomný vítr, Island je nejen na pobřeží dosti větrný.
Aktuální počasí na Islandu můžete sledovat online na www.vedur.is. Informace jsou přehledné a můžete si přepnout i do angličtiny.
nahoru^

Pojištění & léčebné výlohy

Na Island je dobré se pojistit jako kamkoli jinam. Pokud se nevydáváte na cesty vnitrozemím Islandu, které je drsnější než „civilizované“ části Islandu, nehrozí Vám víceméně žádné zvláštní nebezpečí. I když je Island velice zřídka osídlený, zdravotnícká zařízení jsou k dispozici na mnoha místech a cestovatel si nemusí dělat starosti. Platba u lékaře probíhá většinou v hotovosti. V telefonním seznamu hledejte zdravotnická zařízení pod hesly „Sjúkrahús“ (nemocnice) nebo „Laeknavakt“ (lékařská služba).
nahoru^

Cestovní doklady

Na Island je třeba mít cestovní pas, který je platný minimálně 3 měsíce od příjezdu na Island. Vízum není potřeba, pokud na Islandu netrávíte delší dobu než 3 měsíce.
nahoru^

Dovážené zboží

Island má poměrně přísná omezení na dovoz alkoholu (1 litr lihovin, 1 litr vína nebo 6 litrů piva), potravin ( je možné dovážet max. 3 kilogramy potravin, přičemž čerstvé potraviny jsou zakázány úplně) a cigaret (max 200ks na osobu). Pokud jedete na Island rybařit, vaše náčiní by mělo být nepoužité v originálních obalech nebo si jej můžete nechat dezinfikovat na hranicích za poplatek.
nahoru^

Oblečení

Podmínky na Islandu jsou poměrně drsné a to i v létě během polárního dne (jindy se na Island prakticky necestuje). Důležité je mít na Island nepromokavé, větruodolné oblečení – jak vítr tak déšť jsou na Islandu na denním pořádku. Pokud se rozhodnete vydat na moře (například na pozorování velryb nebo papuchalků, což určitě doporučujeme), je teplé a nepromokavé oblečení opravdu vhodné.
Na Island si určitě vezměte plavky do termálních koupališť, ať již do velkých (jako například slavná Modrá Laguna) nebo do lokálních koupališť. Nudismus není na Islandu nijak postihován, přesto za pořádné plavky nic nedáte :).
nahoru^

Vlastní doprava na ostrov

Doprava po vlastní ose je přirozeně nejsložitější. Na samotném Islandu budete mít velkou volnost, ale doprava na ostrov bude náročnější a je třeba se dobře připravit. Nejčastěji cesta jak se na Island po vlastní ose dostat vede z Dánska trajektem se zastávkou na Faerských ostrovech. Už to samo o sobě slibuje velké zážitky a náročný cestovatel jistě nebude litovat. Trajekty z Evropy k Islandu zpravidla připlouvají z východu. Nejznámější je trajekt Smyril Line. Na webu naleznete podrobné ceníky dopravy podle jednotlivých období.
nahoru^

Zájezdy na Island

Některé cestovní kanceláře (nebo online i kamenné agentury, které sdružují nabídku více CK) nabízejí poměrně širokou nabídku zájezdů na Island – od leteckých zájezdů po autobusové. Můžete se vydat do hustěji obydlené oblasti na jihozápadě Islandu okolo Reykjavíku se všemi zajímavosti v této oblasti nebo pořídíte i zájezdy do divokého a člověkem nedotčeného vnitrozemí, islandské vysočiny. Ceny zájezdů jsou samozřejmě velmi různé. Většinou se za 1-2 týdenní zájezdy (letecké) pohybují okolo dvaceti až třiceti tisíc Kč.
nahoru^

Letenky na Island

Na Island je dnes nejpříjemnější dopravit se letecky. A lety na Island nejsou nijak zvlášť nedostupné. Více informací na téma letenky na Island >>
nahoru^

Ubytování – hotely a hostely na Islandu

Na Islandu je možné ubytování od lepších hotelů až po kempy. Ubytování v klasických hotelech není zrovna levné, ale s vyššími cenami se na Islandu budete muset smířit tak jako tak. Více na téma ubytování na Islandu včetně online rezervace >>
nahoru^

Půjčovny aut na Islandu

Pokud necestujete s cestovní kanceláří, je rozhodně nejpříjemnější pronajmout si na Islandu automobil. Tento způsob je stále populárnější a možnosti pronájmu aut na Islandu jsou velké, letištěm u Keflavíku počínaje, městy v odlehlých částech Islandu konče. Projíždět liduprázdné oblasti Islandu automobilem je opravdu zážitek. Pokud cestujete po jihozápadě Islandu, obydlenějších částech nebo zvolíte objet Island okružní silnicí číslo 1, postačí vám kterýkoli automobil. Jelikož ale mimo jihozápad, Reykjavík, obydlenější oblasti a skoro celou okružní silnici číslo 1 není velké množsvtí cest asfaltováno, je pravděpodobné, že budete jezdit po štěrkových cestách. Velkou část z nich zvládne i klasické silniční auto, byť budete muset jet opatrněji, ale některé cesty, zejména celé vnitrozemí jsou sjízdné pouze terénními vozy. Při výběru vaší cesty na toto berte ohled.
Ceny pronájmu automobilu nejsou na islandské poměry nijak velké, zejména pokud zvolíte nějaký základní typ vozidla. Pokud z nějakého důvodu máte něco proti vozům značky Toyota, budete to mít s výběrem automobilu poněkud obtížnější :), s touto značkou se na Islandu setkáte velmi často.
O cestování po Islandu automobilem se můžete poučit dle tohoto videa (v angličtině).
Autopůjčovny na Islandu - online nabídka.
nahoru^

Tento web provozuje agentura MusicNote.cz, provozovatel rezervačního systému NetHotels.cz, NetLetenky.com, Ubytovani-Nemecko.cz, NetHotely.sk, Nexus-7.cz a dalších.


Zájezdy na Island

Nabídka rozmanitých zájezdů na Island... >>

Ubytování na Islandu

Rezervujte si ubytování na Islandu online, informujte se o speficikách ubytování na Islandu... >>

Letenky na Island

Informace o letenkách na Island & online prodej... >>
 

Diashow turné Island 2015

Island jako „horkou zemi s ledovou tváří“ představuje cestovatel a fotograf Martin Loew.... >>

Pozorování velryb

Whalewatching - jedinečná možnost prohlédnout si velryby a ptactvo je dostupná na více místech ostrova... >>

Pozorování velryb

Whalewatching - jedinečná možnost prohlédnout si velryby a ptactvo je dostupná na více místech ostrova... >>

Islandský kůň

Na toto ve světě proslulé koňské plemeno na Islandu narazíte jednoduše... >>

Letecký výlet do Grónska

Pro náročnější je tu možnost jednodenního výletu až do Grónska... >>
 

UŽITEČNÉ ODKAZY

Webkamery | Počasí

Zájezdy | Letenky

Ubytování | Půjčovny aut


 


Máte-li dotazy ohledně těchto stránek, nebo vás zajíma jakákoli spolupráce, nebo byste se na těchto stránkách rádi podělili se zkušenostmi o Islandu, kontaktujte nás.