Island a vše o něm - informace pro cestovatele


OBLASTI ISLANDU:

+ Podrobnější informace o vybraných místech.
 

Kontakt:


 

 


Jezero Mývatn a okolí

Jezero Mývatn je bezesporu jedním z nejpopulárnějších a nejzajímavějších míst Islandu. Přírodní útvary vzniklé sopečnou činností, které zde naleznete jsou rozmanité a velmi unikátní. Pro ty, kteří na Island přijíždějí (přilétají) do Reykjavíku, je Mývatn poměrně vzdálený a většina turistů se sem dostává (automobilem nebo jinak) poněkud zdlouhavě, nicméně Mývatn určitě stojí za to, zde strávit nějaký čas. Jezero samotné je poměrně mělké a přímo v něm se nachází řada útvarů lávového původu. Také je často nazýváno jezerem muchniček, pro hojný výskyt stejnojmenného hmyzu. V blízkém okolí Mývatnu je množství samostatných útvarů, které určitě navštivte.

Pokud k Mývatnu přijíždíte po okružní silnici číslo 1 od východu, před stoupáním do kopce, ze kterého se vám poprvé naskytne pohled na jezero, narazíte na okolí bývalé sopky Krafla. Napravo od silnice je kráter sopky asi 5 km daleko. Cestou si můžete prohlédnout, jak je zpracovávána geotermální energie než dorazíte k lávovým polím, kde můžete ještě pozorovat aktivní vulkanickou činnost, byť pouze v malém množství. Zvýšená vulkanická činnost není na druhou stranu vyloučena, informujte se přímo v oblasti. Nalevo od silnice narazáte na oblast pramenů bahna a páry, tzv. solfatarové pole. Oblast se nazývá Námaskard a bahenní i párové krátery spolu s úchvatně zbarvenou zemí jsou jako z jiného světa.

U Mývatnu je střediskem městečko Reykjahlíd, které přes svoji malou velikost jako středisko, kde naleznete vše potřebné, určitě postačí. Najdete zde i dva kempy, kde je ubytování přirozeně dostupnější. Přímo u jezera Mývatn, z jeho jižní strany, narazíte na několik zajímavých míst.

Jednak se jedná o oblast zvanou Dimmuborgir, plnou majestátních lávových útvarů, vzniklých unikátní lávovou činností.

Poté navštivte lesík Höfdi, na výběžku do jezera Mývatn. Na Islandu naleznete stromů opravdu pomálu a tak vás tento malebný lesík potěší o to více. Zároveň je odtud pěkný pohled na lávové útvary uprostřed jezera.

Krásný kruhový kráter Hverfjall je jedním z hlavních symbolů oblasti okolo jezera Mývatn. Ostatně jej naleznete také na mnoha obrazech a suvenýrech. Zajímavostí kráteru je mimojiné fakt, že pravděpodobně vznikl velice krátce, v průběhu pouze několika dnů.

Na jihozápadní straně jezera si určitě prohlédněte u obce Skútustadir takzvané pseudokrátery. Jedná se o velmi unikátní přírodní útvary. Sopečná činnost zapůsobila na přítomnou bažinu tak, že vyvrhované kusy horké hmoty vytvořily tyto krátery, které neobsahují lávu.

Na západní straně z Mývatnu vytéká řeka Laxá, bohatá na lososy, které si zde vášniví rybáří mohou za poplatek zalovit.

Fotogalerie jezera Mývatn a okolíZájezdy na Island

Nabídka rozmanitých zájezdů na Island... >>

Ubytování na Islandu

Rezervujte si ubytování na Islandu online, informujte se o speficikách ubytování na Islandu... >>

Letenky na Island

Informace o letenkách na Island & online prodej... >>
 

Diashow turné Island 2015

Island jako „horkou zemi s ledovou tváří“ představuje cestovatel a fotograf Martin Loew.... >>

Pozorování velryb

Whalewatching - jedinečná možnost prohlédnout si velryby a ptactvo je dostupná na více místech ostrova... >>

Pozorování velryb

Whalewatching - jedinečná možnost prohlédnout si velryby a ptactvo je dostupná na více místech ostrova... >>

Islandský kůň

Na toto ve světě proslulé koňské plemeno na Islandu narazíte jednoduše... >>

Letecký výlet do Grónska

Pro náročnější je tu možnost jednodenního výletu až do Grónska... >>
 

UŽITEČNÉ ODKAZY

Webkamery | Počasí

Zájezdy | Letenky

Ubytování | Půjčovny aut


 


Máte-li dotazy ohledně těchto stránek, nebo vás zajíma jakákoli spolupráce, nebo byste se na těchto stránkách rádi podělili se zkušenostmi o Islandu, kontaktujte nás.