Island a vše o něm - informace pro cestovatele


OBLASTI ISLANDU:

+ Podrobnější informace o vybraných místech.
 

Kontakt:


 

 


Pozorování velryb a ptáků na Islandu

Jedním z naprosto unikátních zážitků, které si z Islandu můžete odvézt, je bezesporu pozorování největších savců - velryb, popřípadě islandského ptactva v čele s roztomilými papuchalky. Na Islandu je takový zážitek relativně velmi dostupný, výjezdy lodí k pozorování velryb a ptáků jsou pořádány s více islandských přístavů. Ptactvo spatříte vždy a šance uvidět velrybu bývá na Islandu velmi vysoká.

Za pozorováním velryb a ptáků z Islandských přístavů vyráží většinou menší lodě, u kterých je výhodou jejich menší hlučnost a velryby nemají problém se k pozorovatelům přiblížit. Výprava obvykle trvá pár hodin (záleží jak rozsáhlou výpravu si zaplatíte). Cena za výpravu určitě není zrovna nejnižší, ale naprostá většina účastníků se určitě shodne, že to stojí za to, možná až na menšinu těch, kteří při pozorování neměli štěstí :).
Na výpravy za pozorováním velryb a ptáků se vyplouvá s přístavů jednotlivých měst, které není těžké vyhledat. Určitě se také po celém Islandu setkáte s řadou letáků a upoutávek firem, které pozorování provozují. Není tedy třeba se obávat, že provozovatele výprav za pozorováním velryb a ptactva nenaleznete.

Velryby - whalewatching

Mezi nejznámější místa, odkud vyrazit na pozorování velryb, patří města Keflavík, Reykjavík, poloostrov Snaefellsnes a město Ólafsvík, popřípadě severoislandské městečko Húsavík. Právě o zálivu v Húsavíku se často píše jako o místě, kde je šance spatřit tyto obrovské savce největší. Nicméně faktem je, že tyto šance jsou obecně kdekoliv na Islandu veliké.

Island po mnoho let patřil k hlavním světovým zastáncům komerčního lovu velryb. Pod nátlakem ostatních států, velrybářské komise, jiných organizací a vzhledem k úbytku velryb ve světových a islandských mořích byl komerční lov velryb zakázán a na Islandu se lovilo pouze pro vědecké účely (byť kritici a organizece argumentují, že stejně jako například v Japonsku takto ulovené velryby "skončily v restauracích"). Nedávno islandská vláda oficiálně opět povolila komerční lov 39 kusů velryb ročně, ale komerční lov velryb je i tak omezenější, než tomu tak bylo v minulých desetiletích.
Omezení lovu (rybolov obecně je na Islandu klíčový způsob obživy) se na Islandu z ekonomického hlediska částečně podařilo kompenzovat právě rozvojem pozorování velryb. Dnes je již whalewatching jednou z klíčových atrakcí islandského turismu a podpora tomuto odvětví je z ekonomického pohledu pro přímořská města poměrně důležitá.

Pokud se tedy na výpravu za pozorováním velkých mořských savců vydáte, můžete se tešit na velký zážitek. Kromě menších druhů velryb nebo delfínů můžete spatřit i velké kusy těchto největších savců. Zřídka se vám podaří spatřit velrybu ve výskoku na hladinu, což je opravdu vrcholný zážitek. V ostatních případech můžete pozorovat nad hladinou většinou hřbet obrovských savců a také se vám většinou poštěstí zahlédnout velkou zadní ploutev velryby v krásném ohybu. Velryby se většinou pravidelně ponořují a vynořují k hladině přičemž dobrým ukazatelem, že se savec vynořuje jsou mořští ptáci, kteří rádi nalétávají na hřbet velryby.

Krátká amatérská videa z několika úspěšných pozorování velryb si prohlédnětě zde.

Ptáci - birdwatching

Spolu s pozorováním velryb nebo odděleně jsou pořádány výlety za pozorováním ptáků. Z turistického pohledu jsou nejzajímavější roztomilí papuchalci, které uvidíte na mnoha pohlednicích z Islandu. Výlety za pozorováním ptáků jsou pořádány i z míst, odkud můžete vyrazit za velrybami, ale i z mnoha dalších míst. Na podobných lodích se podíváte na ostrůvky nebo útesy okolo islandského pobřeží, kde hnízdí tisíce různých druhů ptáků včetně papuchalků. Pro vášnivé ornitology je birdwatching opravdu magnetem Islandu.
Rozmanité druhy ptactva můžete samozřejmě pozorovat i samostatně na mnoha místech, zpravidla v blízkosti mořského pobřeží.

Fotogalerie pozorování velrybZájezdy na Island

Nabídka rozmanitých zájezdů na Island... >>

Ubytování na Islandu

Rezervujte si ubytování na Islandu online, informujte se o speficikách ubytování na Islandu... >>

Letenky na Island

Informace o letenkách na Island & online prodej... >>
 

Diashow turné Island 2015

Island jako „horkou zemi s ledovou tváří“ představuje cestovatel a fotograf Martin Loew.... >>

Pozorování velryb

Whalewatching - jedinečná možnost prohlédnout si velryby a ptactvo je dostupná na více místech ostrova... >>

Pozorování velryb

Whalewatching - jedinečná možnost prohlédnout si velryby a ptactvo je dostupná na více místech ostrova... >>

Islandský kůň

Na toto ve světě proslulé koňské plemeno na Islandu narazíte jednoduše... >>

Letecký výlet do Grónska

Pro náročnější je tu možnost jednodenního výletu až do Grónska... >>
 

UŽITEČNÉ ODKAZY

Webkamery | Počasí

Zájezdy | Letenky

Ubytování | Půjčovny aut


 


Máte-li dotazy ohledně těchto stránek, nebo vás zajíma jakákoli spolupráce, nebo byste se na těchto stránkách rádi podělili se zkušenostmi o Islandu, kontaktujte nás.