Island a vše o něm - informace pro cestovatele


OBLASTI ISLANDU:

+ Podrobnější informace o vybraných místech.
 

Kontakt:


 

 


Islandská Vysočina

Většinu obrovské prakticky neobydlené vnitřní části Islandu tvoří Vysočina. Velké její části dominuje největší evropský ledovec Vatnajökull a několik dalších ledovců – například Mýrdasjökull jihozápadně od Vatnajökullu, Hofsjökull ležící severněji a na západní straně Vysočiny ležící Langjökull. Ledovce, zejména ten největší, jsou z turistického pohledu zajímavé vzhledem k možnosti organizovaných výletů po ledovcových masivech. Na Vatnajökull můžete vystoupat například z vesnice Skálafellsjökull na jihu Islandu (viz informace o jihu Islandu).

Vysočina je jinak poměrně pustá, nicméně příroda je zde nádherná. Pustina zde kontrastuje s množstvím řek, vodopádů a jezer a také s geotermální aktivitou, která se potkává s ledovcovými oblastmi v zajímavém kontrastu.

Vysočinu protínají dvě důležité stezky – Kjölur a Sprengisandur. Stezky jsou sjízdné samozřejmě pouze terénními motorovými vozidly. Nejpopulárnějším místem vysočiny a jedním z nejznámějších cílů celého Islandu je sopka Askja a pohoří Kverkfjöll.

Askja a Kverkfjöll

Tato oblast je dostupná zpravidla od letních měsíců, kdy jsou otevřené přístupové stezky. Dvě cesty sem vedou od severní části okružní silnice, proti proudu ledovcové řeky Jökulsá, jižně od národního parku Jökulsárgljúfur.
Askja se nachází na severu ledovce Vatnajökull v úchvatné sopečné poušti připomínající měsíční krajinu a jedná se o jedinečný sopečný útvar, takzvanou kalderu. Vedle Askji naleznete kráter zatopený teplou vodou, ve které se můžete koupat. Kráter se nazývá Víti. Kverkfjöll je jméno pohoří na kraji ledovce Vatnajökull, které je až 2000 metrů vysoké, a symbolizuje kontrast geotermální oblasti a ledovce. V oblasti je možné podniknout organizovaný výlet s průvodcem po ledovci a k sopečným polím, na mnoha místech pozorovat jedinečnost krajiny a onen zmiňovaný kontrast mezi sopečnou a ledovcovou oblastí, popřípadě zhlédnout čelo ledovce, ze kterého vytéká letovcová řeka.

Stezka Kjölur

Západnější ze dvou hlavních cest protínajích Vysočinu spojuje oblast okolo vodopádu Gullfoss. Na cestě je mnoho přírodních zajímavostí, například jezero Hvitárvatn, zbarvené solfatarové pole Hveravellir a mnoho dalších. Na severním konci cesty naleznete velkou vodní elektrárnu.

Stezka Sprengisandur

Východnější stezka je pustá, ale opět plná přírodních zajímavostí. Na jihu zajímavým způsobem prochází průřezem mezi ledovci Vatnajökull a Hofsjökull, na severu se potkává s okružní silnicí blízko u oblasti jezera Mývatn.

Fotografie z islandské VysočinyZájezdy na Island

Nabídka rozmanitých zájezdů na Island... >>

Ubytování na Islandu

Rezervujte si ubytování na Islandu online, informujte se o speficikách ubytování na Islandu... >>

Letenky na Island

Informace o letenkách na Island & online prodej... >>
 

Diashow turné Island 2015

Island jako „horkou zemi s ledovou tváří“ představuje cestovatel a fotograf Martin Loew.... >>

Pozorování velryb

Whalewatching - jedinečná možnost prohlédnout si velryby a ptactvo je dostupná na více místech ostrova... >>

Pozorování velryb

Whalewatching - jedinečná možnost prohlédnout si velryby a ptactvo je dostupná na více místech ostrova... >>

Islandský kůň

Na toto ve světě proslulé koňské plemeno na Islandu narazíte jednoduše... >>

Letecký výlet do Grónska

Pro náročnější je tu možnost jednodenního výletu až do Grónska... >>
 

UŽITEČNÉ ODKAZY

Webkamery | Počasí

Zájezdy | Letenky

Ubytování | Půjčovny aut


 


Máte-li dotazy ohledně těchto stránek, nebo vás zajíma jakákoli spolupráce, nebo byste se na těchto stránkách rádi podělili se zkušenostmi o Islandu, kontaktujte nás.